ONKOKOSMETOLOGIA

Na całym świecie obserwuje się wzrost zachorowań na nowotwory. Pomimo ustawicznego rozwoju medycyny onkologicznej i nowych skutecznych metod terapii, leczenie chorób nowotworowych nadal jest obarczone niepożądanymi skutkami na organizm, skórę, włosy, paznokcie i jest dodatkowym obciążeniem dla chorych. Niekoniecznie, sama choroba, ale jej leczenie (chemioterapia, radioterapia, terapia hormonalna, operacje chirurgiczne, celowane leki), wywołuje wiele skutków ubocznych zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, które wpływają negatywnie na jakość życia, ze względu na ich nieoczekiwany charakter. Poza dziedziną medycyny onkologicznej, która w 100% koncentruje się na diagnozowaniu i leczeniu nowotworów oraz dermatologii onkologicznej, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skórnych i ich objawami na skórze, wyłania się nowa dziedzina, w 100% zajmująca się holistyczną pielęgnacją pacjentów onkologicznych, zwana onkokosmetologią.

Onkokosmetologia to wyodrębniona gałąź kosmetologii, obejmująca opiekę kosmetologiczną nad osobami w trakcie lub po leczeniu onkologicznym. Celem jest złagodzenie skutków leczenia i przywrócenie równowagi skóry, ale też poprawa samopoczucia i zaoferowanie troskliwego i kompetentnego wsparcia edukacyjnego. Dziedzina ta łączy w sobie zabiegi pielęgnacyjne, upiększające w salonie kosmetycznym, jak i profesjonalne porady dotyczące bezpiecznej, świadomej pielęgnacji domowej. Onkokosmetologia wypełnia lukę w leczeniu nowotworów, koncentrując się na pacjencie jako całości, dążąc do przywrócenia harmonii ciała, umysłu i ducha. Stosując podejście holistyczne, kosmetolog bierze pod uwagę wpływ choroby na wygląd skóry w powiązaniu ze stanem emocjonalnym i psychicznym pacjenta, co determinuje cele pielęgnacji i techniki wykonania zabiegów. Przy odpowiedniej pielęgnacji reakcje skórne są stanem przejściowym. Czas „uzdrowienia” będzie dla każdej osoby indywidualny.
Terapie onkokosmetologiczne bardzo często wymagają konsultacji z lekarzem prowadzącym w celu poznania nałożonych ograniczeń, ustalenia bezpiecznej kuracji i skutecznej pomocy pacjentom onkologicznym. Doświadczenie raka zmieniło ich życie. Z jednej strony odczuwają dyskomfort związany z bólem, zmęczeniem, odwodnieniem, reakcjami skóry o różnym nasileniu, czy wyglądem ciała po zabiegach – z drugiej strony, są przytłoczeni ogromnym stresem psychicznym.

Linia Sense Rhea Cosmetics

Chociaż istnieją zalecenia dotyczące farmaceutycznego leczenia reakcji skórnych, nie ma zaleceń dotyczących wyboru lub stosowania produktów do dermatologicznej czy kosmetycznej pielęgnacji skóry u pacjentów onkologicznych. Aktualnie, na rynku kosmetycznym jest wiele propozycji kosmetyków, ale warto zwrócić uwagę na te, które spełniają surowe kryteria tolerancji dla najbardziej wrażliwych skór i posiadają stosowne certyfikaty. Właściwą rekomendacją jest linia Sense, zaprojektowana i wyprodukowana przez włoską firmę Rhea Cosmetics. Rhea Sense obejmuje zarówno kosmetyki do pielęgnacji w Salonie/Spa, jak również do użytku domowego. Odpowiada na potrzeby skór o różnym stopniu wrażliwości – bardzo delikatnych, nadreaktywnych, nietolerancyjnych, alergicznych na substancje chemiczne, z dermatozami, brakiem odporności, po agresywnych terapiach, zabiegach inwazyjnych. To idealne rozwiązanie dla pacjentów w trakcie i po leczeniu onkologicznym. Cała linia została przebadana pod kątem dermatologicznym i przetestowana u pacjentów onkologicznych, uzyskując doskonałe wyniki. Jest stosowana w niektórych szpitalach we Włoszech, które zapewniają jednocześnie leczenie i stosowanie kosmetyków. Cechuje ją bardzo dobry stopień tolerancji, gwarantujący bezpieczną i skuteczną pielęgnację.

Koncept „Skinplicity” i Hexasystem

W formułach wszystkich kosmetyków Sense zastosowano koncept „Skinplicity”, minimalistycznego podejścia formulatywnego, którego zasadą jest prostota receptur oraz wykluczenie składników niosących ryzyko podrażnienia skóry. Substancje użyte w produkcji zostały starannie wyselekcjonowane pod względem czystości, skuteczności i bezpieczeństwa. Formuły Rhea Sense nie zawierają: parabenów, wazeliny, etoksylatów, składników poch.zwierzęcego, barwników, perfum, alergenów, PEG, dodatków, agresywnych konserwantów. Każda z 6 formuł kosmetycznych oddziałowuje na 6 problemów dzięki odpowiednio dobranym składnikom, w wielu przypadkach pełniącym więcej niż jedną funkcję kosmetyczną (Hexasystem):

  1. Odbudowują barierę hydro-lipidową, redukują suchość skóry, dyskomfort.
  2. Nawadniają skórę.
  3. Łagodzą stany zapalne i podrażnienia.
  4. Podnoszą próg tolerancji skóry – staje się bardziej odporna, lepiej chroniona, mniej reaktywna.
  5. Przeciwdziałają zaczerwienieniu skóry.
  6. Likwidują uczucie swędzenia, pieczenia.

Lista kluczowych aktywnych składników linii Sense obejmuje: theralozę,(naturalne dwucukry o silnych właściwościach nawilżających i ochronnych), Zathalene® (łagodzący i zmniejszający uczucie pieczenia i inne nieprzyjemne odczucia ekstrakt z pieprzu seczuańskiego), koncentrat ceramidowo-woskowy (poprawia funkcje barierowe skóry), tokoferol (jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy), olej migdałowy (odżywia, regeneruje, łagodzi stany zapalne), olej ryżowy (antyoksydacyjny, przeciwutleniający, regenerujący), oliwa z oliwek (wzmacnia warstwę rogową naskórka, zmiękcza i natłuszcza, chroni przed utratą wilgoci, antyoksydacyjna, łągodząca podrażnienia i rumień), olej arganowy (intensywnie nawilża, łagodzi podrażnienia, redukuje niedoskonałości skóry), alantoina (działanie nawilżające, regenerujące, przeciwzapalne, kojące, łagodzi  rumień, zmniejsza pieczenie oraz świąd skóry), kwas hialuronowy (nawilżające), masło shea ( odżywia, regeneruje, chroni), laktoferyna (białko multipotencjalne o właściwościach przeciwzapalnych).

W pielęgnacji skóry wrażliwej ważnym jest, aby wszystkie kosmetyki pochodziły z jednej linii pielęgnacyjnej, aby nie łączyć zbyt wielu składników poszczególnych kosmetyków. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zawarte w nich substancje nie będą ze sobą kolidowały a ich nadmiar na skórze nie spowoduje dodatkowej niepożądanej reakcji. Poczucie bezpieczeństwa pielęgnacji Rhea Sense daje możliwość przetestowania każdego produktu detalicznego w kabinie kosmetycznej lub w domu dzięki próbkom. Każdy klient otrzymuje niezbędne informacje, materiały wraz z próbkami.

Na pewno pierwszym krokiem w zapobieganiu i zmniejszaniu problemów skórnych jest edukacja jak pielęgnować skórę kosmetykami Sense, pozytywna relacja i komunikacja oraz rozpoczęcie podstawowej pielęgnacji w domu.

Terapeutyczna pielęgnacja

Natomiast, nawiązując do holistycznego podejścia do pacjenta onkologicznego w kabinie zabiegowej Salonie/Spa Rhea Cosmetics, każda wizyta ma charakter terapeutycznej pielęgnacji. Jednakowo istotny jest efekt dermoestetyczny, jak i neurofizjologiczny, osiągnięte przy zastosowaniu wyłącznie manualnych technik, w tym spersonalizowanych delikatnych techniki masażu. Siła dotyku – masaż w połączeniu z dostosowanymi produktami pozytywnie wpływa na skórę i układ nerwowy. Łagodzi objawy i dolegliwości bólowe, lękowe i depresje, przynosi ulgę w nudnościach, przywraca komfort, zmniejsza zmęczenie, czy poprawia sen. Dzięki masażowi zwiększa się wchłanianie składników aktywnych i uzyskuje się lepsze efekty estetyczne. Poświęcony czas w kabinie daje poczucie wyjątkowości, piękna, co przekłada się na wewnętrzną regenerację organizmu, w efekcie poprawę nastroju i większą pewność siebie.